2013PowwowBanner 

2013 Oneida Powwow Results

 

Jr Girls fancy 1-4

Malia Jacobs

Emaree Iron Hawk

Morning Star Roberts

Diana Sanapaw   

 

Jr Girls Jingle 1-4

Maicy King

Mariah White

Lenore Pushetonequa

Sapphire LeBlanc   

 

Jr Girls Traditional 1-4

Nichole Nordwall

Joleece Pecore

Aaliyah Begay

Alitama Perkins   

 

Jr boys Fancy 1-4

Geno White Cloud

Tyrin Lasley

Ascension Harjo

Joseph Pecore

 

Jr Boys Grass 1-4

Chaske Jacobs

Hudson King

Bodie Nordwall

Ross Johnston   

 

Jr Boys Traditional 1-4

Jonah Jackson

Bryson Funmaker

Aiden Buffalo

Sima Big Mountain   

 

Teen girls fancy 1-4

Beedoskah Stonefish

Kianna White

Shaylynn Bird

Shania Sanapaw   

 

Teen girls Jingle 1-4

Waskwane Stonefish

Tia Gray A

-Ya-Shay Schuyler

Emmalee Clairmont   

 

Teen Girls Traditional 1-4

Kaitylyn Douglas

Arianna Greencrow

Taylor Clairmont

Bree Bizdawka   

 

JR Adult Womens Fancy 1-4

Verna Streen

Nahmi Lasley

Valerie Parker

Heather Schuyler   

 

Jr Adults Womens Jingle 1-4

Grace Pushetonequa

Derian Yuzzicappi

Tonia Jo Hall

Stephanie Fawn Nordwall   

 

Jr Adult Womens Traditional 1-4

Amber Buffalo

Randi Bird

Cassie Thomas

Rochelle Mann   

 

Jr Adults Mens Fancy 1-4

Eric Bird

Tyler Lasley

Hunter Burridge

Kyle Funmaker

 

Jr Adult Men's Grass 1-4

Adam Nordwall

Brian Nodin Thunder

Austin Summers

Jessie Osawamick   

 

Jr Adults Mens Traditional 1-4

Dana Warrington

Chaske LeBlanc

Joe Syrette

Zane Tacan   

 

Sr Adult Womens fancy 1-4

Kellie LeBeau

Dana Davenport

Mariette Sutherland

Sherry Bird   

 

Sr Adult Womens Jingle 1-4

Rebecca Roberts

Glenda Begay

Karen Pheasant

Patricia Eagleman   

 

Sr Adults Womens Traditional  1-4

Paula Hedgepath

Angelina Hindsley

Marcy Fiddler

Cheryl Funmaker   

 

Sr Adults Men's Fancy 1-4

Michael Roberts

Derek Martin

Lance Kelley

Ken "Hank" Fun maker Jr   

 

Sr Adults Mens Traditional 1-4

Lonnie Street

Terry Fiddler

Charles Hindsley

Charles Belisle   

 

Sr Adults Mens grass 1-4

Mike One Star

Michael Davis

Noni-katay Preston

Todd Ike   

 

Womens Southern style 1-4

Cheyenne Brady

Dyanni Hamilton

Sandy Harris

Blanca White Cloud   

 

Mens Southern Style 1-4

Juaquin Hamilton

Kelly Grant

Lewis Perkins

Marshall Funmaker   

 

Womens Golden age 1-4

Anna Mae Pushetonequa

Claudia Spicer

Madelyn Goodwill

Orlann Caldwell   

 

Mens Golden Age 1-4

Wayne Pushetonequa

Royce Kingbird

Gerald Cleveland Sr

Paul Cloud   

 

Jr Girls Smoke Dance 1-4

Yelih Powless

Malia Jacobs

Kaliyah Bear

Ava Martin   

 

Jr Boys Smoke Dance 1-4

Lindyn Hill

Ascension Harjo

Sima Johnson

Jaydee Johnson   

 

Teen Girls Smoke Dance 1-4

Danielle Duby

Jessica House

Beedoskah Stonefish

Grace Crowe   

 

Teen Boys Smoke Dance 1-4

Jaden Parker

Brandon Granquist

Edward Powless

Jacob Martin   

 

Adult Women Smoke Dance 1-4

Reese Bomberry

Valerie Parker

Emily Regis

Kany^tha Ireland   

 

Adult Men Smoke dance 1-4

Jordan Smith

Edward Santiago

Cameron Hill

Heath Homer Hill    

 

Drum Contest 1-4

Southern Boys

Mnx Crew

Smokeytown

Crazy Spirit   

 

Women Fancy Shawl Special Winner

Kelly Lebeau   

 

Men Traditional 40-59 Special Winner

Terry Fiddler   

 

Men Fancy Feather Calcutta Special 1-6

Albert King Jr

Michael Roberts

Eric Bird

Hunter Burridge

Kyle Funmaker

Mick Escamea   

 

Women Woodland Style

Rochelle Mann

Jancita Warrington

Arianna GreenCrow

Tracy Pecore

Nicole Yazzie

Angelina Hindsley   

 

Men Woodland Style

Joe Syrette

Marin Dennig

Juaquin Hamilton

Charles Belisle

Dana Bizdawka